Csoportok fejlesztése


Team coaching

A team coaching fókusza egy téma. Egy olyan téma, ami kulcsfontosságú a team működésében. Például:

• változáskezelés
• hatékonyság
• szervezettség
• bizalom kialakítása, megtartása, újraépítése
• kapcsolat tisztázás
• konfliktus feloldás, feszültség kezelés
• irányítás-felelősség értelmezés
• elkötelezettség felépítése, fejlesztése

Ezek a témák, kérdések, problémák jelentősen gátolhatják az eredményességet. Ha egy team, vagy egy vezető rálát arra, hogy a teamnek nem szakmai kérdésekben van az elakadása, elindíthat egy tudatos fejlesztő folyamatot. Ehhez optimális keret egy team coaching folyamat, mely adott időkerettel, a konkrét téma, kérdés, probléma feldolgozására és annak megoldására jön létre. A szerződő felek a coach és a team. A coach egy gyors diagnózis után a megoldást helyezi a középpontba, megerősíti a team motivációját, elkötelezettségét a hatékonyságra. Fontos eleme a munkának a team és a benne lévő emberek erőforrásainak felkutatása, alulfejlett vagy hiányzó szerepeiknek adekváttá tétele. A megoldandó téma szempontjából fontos a potenciálok és kompetenciák felmérése, az összes lehetőség felkutatása.

Ezt a munkát a mi felfogásunk szerint érdemes megoldásorientáltan, könnyed kreativitással és a team minden egyes tagjának aktív részvételével tennünk. Fontos része a coach munkánknak a megoldás iránti elkötelezettség fenntartása és a témával elért eredmény megerősítése. Mi is történhet a témával-kérdéssel-problémával?

Tapasztalatunk szerint a konfliktus feloldódik, a feszültség feldolgozódik, a nehezen értett változási lépés elfogadottá válik, a bizalom megerősödik, a felelősségi kérdések egyértelművé válnak, az irányítási kérdésekben egyetértés születik, a kapcsolatok gazdagodnak, a team új erőforrásokat és potenciálokat azonosít.

A coach munkánk egyik legfontosabb eleme biztosítani, hogy a megdolgozott és kialakított új egyezség, felelősség, cselekvési terv, új szerepek ne érvénytelenődjenek ! Vagyis a team és a team tagok képessé váljanak fenntartani egyezségüket, közös döntésüket, képesek legyenek a tudatosságukat értékelni és a hétköznapi cselekvéseikbe beépíteni, használni.

Társaságunk nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a szigorúan vett szakmai tartalmú képzéseken túl a csapaterősítés és a készség,- képességfejlesztés területén is támogassuk kollégáink munkáját. 10 távhőszolgáltató központ ügyfélkapcsolati folyamatainak egységesítése  és fejlesztése érdekében megvalósuló képzési terv kidolgozása során nyílt először alkalmunk a Csanádi Csoporttal való együttműködésre. A közös munkának köszönhetően valamennyi  hierarchiai szintet átfogó komplex képzési program jött létre. A közelmúltban megvalósult felsővezetői workshopnak és középvezetői teamcoachingnak egyaránt jellemezője volt a humán értékekre fektetett nagyfokú figyelem, melynek köszönhetően a résztvevők gyorsan és szívesen hangolódtak rá egymásra és a tréner útmutatásaira. Hatásosnak és célravezetőnek tartottam, hogy a fontos és a jövőbeli működésünket meghatározó szakmai követelmények és elvárások játékosan kreatív feladatok formájában születtek meg, az alkotás és a jó hangulatú együttműködés érzetét keltve a kollégákban. Országos kiterjedésű cégként fontosnak tartottuk, hogy az ország különböző területein dolgozó, és egymással ritkán találkozó kollégák valódi csapattá válva dolgozzanak  együtt, és a közösen meghatározott elvek mentén egységesen működjenek saját területükön a tréninget követően is.  Nem csupán a saját tapasztalataim, de a kollégáim pozitív visszajelzései is megerősítették, hogy a tréning elérte a célját, és a szakmai hasznosság mellett személyre szólóan is gazdagító volt.
Asztalos Andrea, kommunikációs igazgató, Dalkia Energia Zrt.

Csoportos coaching

A csapat coaching fókusza a csapat maga. A csapat egy önálló entitás, van lelke, feladata, struktúrája, formális és informális élete, dinamikája, krízise és változása, fejlődése. Az a vezető, aki tudatosan akar a csoportja csapattá válásán, vagy a csapat működési hatékonyságán változtatni, egy fejlődési folyamatot kell, hogy elindítson. Gyakran találkozunk vezetőkkel, akik úgy tartják, hogy a csapat „majd összerázódik”, azt gondolják a csapattá válás egy természetes folyamat, vagy hogy a működési zavarokat megoldja az idő, vagy a sürgősség, vagy a hatalom. Ezek a vezetők nem gondolnak arra, hogy a csoport teljesítménye, hatékonysága nagyban függ a csoporttagok együttműködésétől, a közös munkaéletük minőségétől, a kapcsolataik kölcsönösségétől, hogy motivációjukat befolyásolja a csapatban betöltött helyük, szerepük.

Jó, ha egy vezető tud csoportszinten gondolkodni és fejlesztési elképzeléseit nemcsak ez egyénre, hanem a csoportra is végig gondolja.

Egy vezető bármikor elkezdheti ezt a munkát. Lehet, hogy észleli az együttműködés hiányát, feszültséget, „füstös” hangulatot tapasztal, azt látja, hogy nincsenek egyezségek, vagy ha vannak, nem tartják be a munkatársak. Nincs információáramlás, nincs tisztelet, egymás munkájának elismerése, respektje. Ezek már komoly tünetek.

A vezető felelőssége, hogy mit reagál ezekre a helyzetekre. Érdemes a csoportra, mint rendszerre tekintenie, és egy tudatos fejlesztést elindítania. A fejlesztés célja lehet:

• az együttműködés módjának kialakítása, javítása
• pozitív jövőkép megalkotása, újraírása
• kapcsolat, hálózat diagnózisa
• a bizalom szintjének megalapozása, emelése
• értékek, normák kialakítása, kibontása, megértése
• a csoport erőforrás térképének megrajzolása
• szabályok, hétköznapi működési szokások elemzése, felülírása
• egyezségek, döntési mechanizmusok kialakítása, megváltoztatása
• kreatív alkotó módok kialakítása
• a csoport kommunikációjának megerősítése
• a csoport összhangjának, összehangolódásának megteremtése
• új készségek, jártasságok közös elsajátítása
• a csoport fejlődés közös tanulása

A csapat coaching egy folyamat, a csapat minden tagja részt vesz benne, a szervezet által támogatott időben és keretben. A coach fontos feladata, hogy elérje az elköteleződést erre a munkára, hogy aktív, inspiráló, barátságos légkört teremtsen, hogy a csoport fejlődés perspektíváját kialakítsa. Fontos része a munkának a csapat coaching alkalmak közötti „vállalások”, amit a csapat dönt el és vállal, a közös munka termeli ki magából. Ez a vállalás, „saját feladat magunknak”, fenntartja a figyelmet és a tudatosságot a változáson.

A fejlesztés eredménye lehet:

• erős elköteleződés a közös célok érdekében
• pozitív légkör, együttesség kialakulása
• kölcsönös, elfogadó, egymást respektáló kapcsolatok kialakulása, fejlődése
• egyezségek, döntések meghozatala a hétköznapi működésben
• a problémák, új feladatok közös megoldási módjának, értékének kialakítása
• csapatszellem, csapat hűség megteremtése
• a csapat erőforrásainak használata, a lehetőségek, potenciálok ismerete
• erős összetartás, a „csapathoz tartozás” érzetének kialakítása, megerősítése

Egy vidéki vállalat elégedettségi felmérésében, egy csapat 32 %-ot kapott a kollégáktól. A csapat coaching fél éves intenzív fejlesztő munkája után, ezen a felmérésen 96 %-os elégedettséget kaptak visszajelzésül. Csak akarniuk kellett.

Legutóbb: 2012. januártól a Michelin Hungaria Budapesti felsővezetői csapat coachingját támogattuk.

A vezetők visszajelzései a következők voltak.


Michelin felsővezetők együttműködés fejlesztése – 2011-2012.

Nagyon színvonalas tréning. Változatos, sokszínű feladatok. A fejlődésre fókuszáló irányítottság. Végeredmény: mérhető fejlődés.
Fitos László - Vulk és Vulk utáni szektorvezető
Alapos szakmai felkészültség, rugalmasság, határozott irányítás, de mégis ránk hangolódás, baráti légkörben. Nem betanult kliséket adnak, nem előadást tartanak, hanem igazodva a helyzethez, állapothoz, mélyreható, hosszútávon tartó tapasztalással gazdagítanak.
Sereghy Ervin - aktivitás vezető
Azt mondtad nekünk, hogy velünk szárnyalni lehet.
Most már hiszek magunkban.
Nagy Eleonóra - Minőség garancia vezető
Felszínre hozatták velem mindazon fejlesztendő területeket, melyek számomra ismeretlenül szunnyadtak bennem, félelmemmel igényesen letakarva.
Németh Attila - Előkészítő és Felépítő szektorvezető
Igazán hasznos és tanulságos volt az elmúlt időszak…Sokat tanultam a kollégáimról, és önmagamról! Építve a jövőt! Köszönöm.
Mezőségi Richárd - Karbantartás vezető
Folyamatában jól felépített, egymásra épülő. Sok gyakorlat által megélt fázisai a csapatfejlődésnek. Szakmai ismeretek társaink és önmagunk jobb megismerésére.
Nagy Lajos - Személyügyi vezető
A tematika, a tematikusság, a képzés íve, összképe nagyon tetszett. Nagyon kedvesek, türelmesek voltatok és közvetlenek. Mindenkivel törődtetek. Sok pozitív visszajelzést adattatok velünk egymásnak (jól megérezve, hogy erre szükségünk van).
Berecz Ildikó - Szervezés és Programozás vezető
A 4x2 nap alatt két nagyon színes, jól felkészült, sok munkát beletevő trénerrel dolgoztunk. Figyelmet fordítottak a csapatunk formálására, jó érzékkel hívták elő erősségeinket. kedvesek, jól kiegészítik egymást. Látszik, hogy ők is élvezik a munkájukat. Köszönöm, hogy alkalom nyílt önmagunk és a csapattagok jobb megismerésére.
Kurucz Emőke - Telephelyi kommunikációs felelős

Tréning

A „legősibb” fejlesztő mód a tréning. A tréning, ahol a személyes fejlődés van a fókuszban, a csoport által. Ez izgalmas kihívás az embernek, a csoportnak és a fejlesztőnek egyaránt. Az embernek, aki tagja egy csoportnak, betölt egy szerepet, vannak pozitív-negatív vagy semleges kapcsolatai, vannak lényeges kérdései, témái, tanulnivalója. Vajon elő mer állni a saját ügyével? Fel tudja vállalni, hogy valamit nem tud, nem ért, nem tud megcsinálni? Gondol arra, hogy a csoportban nem fogják megítélni, hanem megértik és elfogadják a kérdéseivel együtt? Egy jó tréningcsoportban igen!

Egy csoport tisztában van azzal, hogy dolga támogatni jófajta módon a csoporttagokat? A jófajta azt jelenti, hogy támogató, elismerő, barátságos biztonságot nyújt, reális és tiszta megerősítéseket, visszajelzéseket ad, bátorító, inspiráló légkört biztosít. Egy jó tréningcsoportban igen!

Egy jó tréningcsoportban a tréner képes megteremteni egy támogató, vonzó együttműködést, ki tud alakítani olyan kapcsolódásokat, amik egymás elismerésére és bizalomra épülnek. A mi tréning felfogásunkban ezt lehet könnyedén, sok nevetéssel, barátságos hangulatban és intenzív tanulással tenni. Az a célunk, hogy ez az élvezetes tanulás

• valóságos helyzetek feldolgozásával történjen
• új ismereteket, tudást adjon
• készségeket erősítsen, tegyen jól fejletté, használhatóvá
• ha szükséges változtasson attitűdöt, szemléletet
• lehetővé tegyen új forgatókönyvet egy régi nem működő helyett
• tele legyen gyakorlással, akcióval, kipróbálással, erőfeszítéssel
• gazdagítsa az erőforrásokat és a szereprepertoárt
• tartós fejlődést eredményezzen

Az utóbbi években a következő témákban dolgoztunk tréningeken:

• bizalomépítés és fenntartás
• kríziskezelés
• csoportirányítás
• elkötelezettség, lojalitás, hűség
• a vezető coach szerepe
• a vezető leader szerepe
• a vezető szerepfejlesztése
• emberi viselkedés sorozat (hazugság, 7 alapérzelem)
• emberi játszmák a munkahelyen
• változásmenedzsment
• vezetői utód fejlesztés
• ügyfélszolgálat fejlesztés
• operatív irányítók, team leaderek vezetői szerepe
• konfliktuskezelés és konfrontáció használat

A résztvevők szervezeti vezetők és munkatársak, vezetői utódok, belső trénerek, ügyfélszolgálati munkatársak, team leaderek, operatív irányítók. Számunkra a tréning egy valóságos lehetőség a tanulásra. Felnőttként hajlamosak vagyunk a biztonságos, ismerős ösvényen járni, és kevés erőfeszítést tenni új szerepek, új megoldási módok kialakítására. A mi tréningjeink fontos része ráhangolódni a cselekvésre, a tanulásra, megteremteni ehhez egy komfortos csoportmunkát, és lehetővé tenni a kísérletezést, gyakorlást. Hogy beláthassuk, képesek vagyunk új készségeket, módszereket tanulni, képesek vagyunk ezeket működtetni, integrálni az életünkbe. Ez az élvezetes tanulás, felfrissít, megújít, megerősít.

PILLANGÓK AJÁNLATA
Back to page top