Személyek fejlesztése


Üzleti coaching

"Egy lépéssel odébb" - ez a célkitűzés, vagyis biztosan új és más elképzelésekkel, aspektusokkal álljon fel a vezető a coachingról, mint ahogy megérkezett. Találjon választ, szőjön új, nem próbált terveket, nyugodjon és erősödjön meg, akarja folytatni amiben megállt, amiben kérdésekbe ütközött.

Érkezhet dühösen, kedvetlenül, szétesetten, vagy éppen tele energiával, gondolatokkal. Egy a lényeg: akarjon dolgozni, erőfeszítést tenni, kinyitni zárt ajtókat, belépni ismeretlen területre, felvállalni a megismerés, átfordítás gyötrelmeit-gyönyöreit.

Akarás vagy van, vagy nincs, nem lehet fejleszteni - mondja Feldmár András.

Azt hiszem igaza van. Ugyanakkor szentül hiszem, hogy ki lehet alakítani, fel lehet építeni, meg lehet mozdítani, lökni.

A coachingunk egy szabad tér, sok szempontból.

Szabad, mert önként érkezik ide bárki. Szabad, mert bármilyen témát hozhat magával. Szabad, mert nem kényszeríti őt itt senki, semmire. Nemrég egy 42 éves vezető azzal a kérdéssel érkezett hozzánk, hogy bátrabbá kell válnia, nem mer és nem tud magabiztosan kilépni a partnerei elé, nem elégedett saját magával, mit tegyen? Egy másik 46 éves vezetővel a főnöke nem volt elégedett, arrogánsnak, türelmetlennek élte meg, nem kapott tőle elég támogatást. A szóbanforgó vezető nem értette ezeket a jelzőket, együttműködőnek élte meg magát, a fönökét gondolta arrogánsnak és türelmetlennek, kevésbé támogatónak, mint régen.

Egy 53 éves vezető a társában csalódott. másként kezdtek gondolkodni az üzletről, nem értettek egyet stratégiákban, nem egyeztek az addig közösnek hitt vízióik. csalódott, elkeseredett, visszahúzódott lett, nem tudta képviselni a véleményét, igényét, már a bizalmát is megkérdőjelezte a társa felé.

A mi üzleti coaching felfogásunkban ezek jó témák! fontos, hogy a vezetők kapcsolatban legyenek a témáikkal, kérdéseikkel, ne tegyenek úgy, mintha ezek a témák nem léteznének, vagy nem lenne jelentőségük. A legfontosabb, legaktuálisabb témákon dolgozunk a coaching ülések alkalmával, az a célunk, hogy a kérdésekre olyan válaszokat találjon a kérdéshozó, amivel egy következő aktivitása elindul, cselekvővé válik, új szerepekben erősödik meg. 20 év tanácsadói tapasztalat lehetővé teszi, hogy az eszköztárunk rendkívül gazdag legyen.

Ha kell, és jó hasznát vesszük a coaching munkánkban, akkor:

• teszteket, kérdőíveket töltünk ki, vizsgálva személyiség jellemzőket, speciális készségeket, vezetői kompetenciákat

• használunk vezetési modelleket, elméleteket, amelyek segítenek gyors és egyértelmű diagnózist készíteni helyzetekről, kapcsolatokról, információ halmazokról

• kipróbálunk, vagy lejátszunk helyzeteket, amikre készül a vezető, vagy amik már megtörténtek, ez segíti a megértést, vagy a felkészülést, a dramatikus eszközök (szerepcsere, tükrök, monológ stb.) az intellektus mellet az érzelmi részünket is megdolgoztatják.

Mindezeket személyreszabottan, célspecifikusan, eredményorientáltan tesszük.

• Személyreszabottan: az a vezető van fókuszban, akivel szerződést kötünk. A fókusz az ő igénye, témája, ideje, ritmusa, elvárása, tanulási szokása-metódusa, az ő érzelmei, harcai, álmai.

• Célspecifikusan: vagyis tisztává, egyértelművé tesszük a coaching célját, a résztvevő vezető és az őt irányító vezetővel együtt.

• Eredményorientáltan: vagyis meghatározzuk, miből tudnánk, hogy a céljainkat elértük, mi tekinthető eredménynek, hatákony-valós változásnak, fejlődésnek. Minden coaching ülés, témafeldolgozás, új szerepek kialakítása ezeket a szempontokat tekinti elsődlegesnek.

Az üzleti coaching szemléletünk, megoldásorientált, erőforrásfókuszú, az ülések intenzívek, izgalmasak, erős bevonódottsággal és bizalommal teliek.

Coaching-Sharing-Learning

Ez egy vadonatúj találmány! Saját felfedezés! Ez az új forma egy határozott időkeretet, egy zárt csoportot, és egy tiszta munkamenetet takar. Három férfi és három nő arra szerződik, hogy hat alkalommal találkozik, és minden alkalommal egyikük vezetői szerepével kapcsolatos téma lesz a csoport témája. Négy órát töltenek együtt: Az első óra a ráhangolódás, a saját témákra, egymásra. A résztvevők elmondják a kérdéseiket, a helyzetet amivel dolguk van. A csoport eldönti kinek a témájával foglalkozunk.

A második óra egy élő coaching. A választott téma gazdája egy nyílt coaching ülésen vesz részt, a coach a csoportvezető, aki a csoportot szükség szerint használja a coaching munkában.

A harmadik óra a sharing. A csoport tagjai reflexiókat, visszajelzéseket fogalmaznak meg a témahozónak. Kapcsolódásaikat a saját tapasztalataikból, vezetői szerepeikből, személyes életükből merítik. Tükröt tartanak csoporttársuknak, őt erősítve, inspirálva, szerepeit-erőforrásait mozgósítva.

A negyedik óra a learning. A csoport részeire szedi a coaching folyamatot, elemzi, értelmezi a történteket, tanulja a használt eszközöket, modelleket. Mindenki megérti mi-miért történt, hogy hasonló témában és coach szerepben tudatosan használja a tapasztaltakat.

Max Clayton ausztrál coach azt tanította nekünk; "azért vagyunk a világon, hogy jó segéd-énjei legyünk egymásnak!" Ebben a csoportmunkában igazi segédénjei lehetünk egymásnak. Fontos kérdésekben, maximális támogatással, tiszta visszajelzésekkel léphetünk előre.

Szupervízió

A coach szakmában elengedhetetlen az önreflexió, önfejlesztés. A coach hiteles, felelősségteljes személyiség, aki a változás, fejlődés támogatására szerződik. A szupervízió a szakmai kompetenciát erősíti, gazdagítja. Lehetővé teszi a szakmai dilemmák, kérdések felvetését, válaszok keresését, új aspektusok, belátások létrejöttét. Fontos része lehet a munkának a megértés, elemzés, rendszerbe helyezés, az összefüggések tisztázása, a történések, helyzetek, reakciók értelmezése, akadályok, nehézségek feloldása. A coach szakmai személyiségének karbantartása a minőségi és eredményes munka alapja.

Az a tapasztalásunk, hogy a szakmai képzések, új-friss módszertanok tanulása és beépítése mellett a rendszeres szupervízió egyenrangúan fontos. Az általunk képviselt szupervízió rendszerszemléletű, szereptréning és pszichodramatikus módszertanú.

A szupervízió személyes és csoportos formában történik, a jelentkező igénye szerint.

Life coaching

Az igazán ideális az lenne, ha mindenkinek volna life coacha! Mert mindenki életében vannak olyan pillanatok, helyzetek, kapcsolatok, melyekben nehéz kiigazodnunk, kicsit eltévedünk, vagy csak megtorpanunk. Kérdésekkel találkozunk a környezettől vagy saját magunktól és nincs bejáratott, biztos válaszunk, cselekvési tervünk. Néha semmilyen tervünk nincs. És talán arra sem gondolunk, hogy ez az élet természetes dolga, minket ilyen helyzetekbe hozni. Különböző, régről kialakított stratégiáink vannak ezeket a helyzeteket elkerülni, láthatatlanná tenni, negligálni, akár arra is, hogy elidőzzünk, „dagonyázzunk”, az önsajnálat mély kútjába essünk. Lehet, hogy a stratégiánk része néhány szövetséges; jóbarát, társ, kolléga. És ők fontos szerepet kapnak és végeznek. Mégis megélhetjük, hogy a „helyzet” fennmarad, él és virul tovább. Nem jutunk előrébb.

Vajon hány embernek jut eszébe professzionális támogatást kérni? A professzionális támogatás és a kérés önmagukban is lehetnek akadály. Hát ezért írtam, hogy jó volna, ha mindenkinek lenne life coacha. Olyan támogatója, akivel ki lehet alakítani a bizalmat, meg lehet osztani a kérdéseket, nehézségeket, helyzeteket – a személyes témáimat. Akivel ezekben a témákban haladni lehet. Fejlődni-változni!

A téma: az élet. A szerepeim, amelyeket betöltök, vagy szeretnék betölteni, jó energiákkal, elégedettséggel működtetni. Téma a saját életem vezetése, félelmeim, konfliktusaim, kríziseim. Téma a kérdéseim; honnan hova tartok, mik az én megoldási útjaim, jó szövetségeseim vannak-e, milyen módon tudok megváltoztatni dolgokat?
A coaching célja, az ember megerősítése. A saját ritmusában, a saját céljai-képességei mentén. Fontos a célok között az erőforrások felkutatása és „leporolása”. Az önbecsülés, önértékelés, önreflexió tanulása. A pozitív vízió, perspektíva, elképzelés kialakítása, színekkel megtöltése. A cselekvési aktivitás beindítása, reális tervek megalkotása, a kísérletezés, a tervek végrehajtásának kísérése, legfőképpen a saját, jól működő megoldások megtalálása.

Max Clayton szerint a két legfontosabb képességünk a jól szervezettségünk és az élet élvezete. Egyetértünk vele.

És tenni is akarunk érte, az ügyfeleinkkel life coaching munkában.

Mert az élet előre megy.

Önismereti csoport

Milyen kapcsolatban vagy magaddal? Kérdezhetném bárkitől és fokozhatnám a kíváncsiságom…

Kedveled magad? Ismered a speciális részeidet? Mi az amit biztosan tudsz, milyen váratlan helyzet tenne próbára?

Tudatában vagy párbeszédeknek, amiket folytatsz magadban? Ki szokott győzni? A kalandvágyó, ismeretlenbe szaladó, vagy a biztonságot kereső, szokásokat tisztelő részed? Lehet, hogy az első kérdésnél megállsz. Lehet, hogy legyintesz. Lehet, hogy magabiztosan azt mondod, én ismerem magam. A lényeg, vannak-e tapasztalásaid, élményeid a saját viselkedésedről, vannak-e kérdéseid, amikre választ akarsz találni. Van-e kedved kísérletezni, kipróbálni új helyzeteket, megismerni és feltörni akadályokat? 20 éve csoportozom, különböző méretű, összetételű, és más-más céllal alakult csoportokkal. Erős elkötelezettséget, hitet, szakmai biztonságot alakítottam, fejlesztettem magamban. Hiszem, hogy egy csoportban valaki felfedezheti ismeretlen részeit, belekerülhet izgalmas-fájdalmas-különleges-próbáratevő helyzetekbe, amilyenekben még sose járt. Kipróbálhat, tanulhat új szerepeket. Megértheti a múltat, élete fontos szereplőinek reakcióit, válaszait. Írhat új forgatókönyvet, megélheti szabadságát, önállóságát, felnőttségét. A csoport megtartó, biztonságos, játékos-kreatív tér. Dolga, hogy megerősítsen, felemeljen. A pszichodráma, mint csoportmódszer kiváló színtere ennek a kalandnak.

"A pszichodráma maga, bemelegítés az életre!" (Max Clayton)

>
PILLANGÓK AJÁNLATA
Back to page top